LATO 2022 W CHORWACJI
CHORWACJA - POLECANE DOMY I APARTAMENTY
SPRAWDZANIE MIEJSC I REZERWACJA ONLINE
OŚRODKI NATURYSTYCZNE FKK

FKK Koversada, Vrsar, Chorwacja

FKK KOVERSADA  
VRSAR

 BLISKO PLAŻY, KLIMATYZACJA
MOŻLIWE WYŻYWIENIE

OD 1428 ZŁ / OS / TYDZIEŃ


FKK Valalta, Rovinj, Chorwacja

FKK VALALTA  
ROVINJ

 BASEN, DOBRY STANDARD
MOŻLIWOŚĆ WYŻYWIENIA

OD 355 ZŁ / OS / TYDZIEŃ


FKK Solaris, Porec, Chorwacja

FKK SOLARIS  
POREČ

 BASEN, KLIMATYZACJA
MOŻLIWE WYŻYWIENIE

OD 867 ZŁ / OS / TYDZIEŃChorwacja         Chorwacja2 


CHORWACJA

Oferty posiadane przez nas umożliwią Państwu podróż to tego pięknego kraju oraz poznanie jego mieszkańców, kuchni, zabytków kulturalnych i przyrody.
Nasza oferta obejmuje hotele i apartamenty zlokalizowane na całym wybrzeżu, co daje możliwość poznania i odwiedzenia różnych regionów Chorwacji. Dzięki mnogości w rodzajach i standardzie zakwaterowania każdy z Państwa znajdzie coś dla siebie w naszej ofercie. Posiadamy obiekty odpowiednie dla rodzin z dziećmi, dla par, grup przyjaciół jak również na podróże służbowe i wyjazdy integracyjne.

Chorwacja jest krajem wyjątkowym. Nasze oferty pozwolą Państwu na odkrycie tej wyjątkowości pod względem turystycznym kulturalnym, gastronomicznym i historycznym.
Oddajemy do dyspozycji liczne hotele i apartamenty w okolicach takich miast jak Split, Trogir, Pula, Dubrownik, Zadar, Rijeka, Zagrzeb, Jeziora Plitwickie czy Wodospady Rzeki Krka.

Obok wspaniałego, słonecznego wybrzeża można w Chorwacji również podziwiać dzikie pasma Alp, w których górskie rzeki wyżłobiły głębokie kaniony, a także malownicze jeziora, z których Plitvickie stanowi rzadko spotykany dziw natury.

Chorwacja dzieli się na następujące regiony: Istria, Kvarner, Dalmacja. Stolicą jest Zagrzeb, który liczy ok. milion mieszkańców. Inne duże miasta to Rijeka, Split, Pula, Zadar czy Dubrownik.

W Chorwacji znajduje się 8 parków narodowych, z których 7 położonych jest w pobliżu lub nad samym morzem. Najpopularniejszym jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, który tworzy 16 jezior, będących powiązanymi z wodospadami, a otoczone bujnymi lasami. Na zachodnim wybrzeżu Istrii znajduje się Archipelag Wysp Brońskich, który tworzą 2 większe i 12 mniejszych wysepek gdzie w czasach starożytnych wypoczywali najbardziej znani ludzi. Najbardziej rozwiniętym skupiskiem wysp (150 wysp, wysepek i skał) jest park narodowy Kornati. Na południowy zachód od Dubrownika znajduje się Mljet R11; park narodowy i jednocześnie najbardziej zielona wyspa adriatycka. Kolejny park to Park Narodowy Krka położony na pięknej rzece Krka. Górzyste parki będące interesujące dla alpinistów i botaników to parki Welebitu Północnego, Risnjak i Palenica. W Chorwacji znajduje się 10 parków krajobrazowych, w tym 5 na wybrzeżu. Należą do nich: Biokovo, Kopaćki Rit, Lonjsko polje, Medvednica, Telaśćica, Welebit, Žumberak-Samoborsko gorje, Papuk, Ućka, Vransko jezero. Znajduje się również prawie 100 rezerwatów przyrody.

W Chorwacji znajdują się następujące obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Bazylika Eufrazyjska (Poreč), Pałac Dioklecjana (Split), stare miasto w Trogirze, Katedra w Sibeniku, stare miasto w Dubrowniku, park narodowy Jeziora Plitwickie.

WIZA, PRZEPISY WYJAZDOWE

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Chorwacji i przebywać w niej bez wizy do 90 dni, liczonych w okresie pół roku. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu. Wjazd na terytorium Republiki Chorwackiej dozwolony jest na podstawie paszportu lub (dotyczy to obywateli krajów EOG) dowodu osobistego. Jednak polskie przepisy nie przewiduję możliwości przekroczenia przez obywateli polskich granicy państwa nie będącego członkiem Unii na podstawie dowodu osobistego. Również niektóre instytucje chorwackie mogą nie uznawać dowodów tożsamości innych niż paszport. Jeżeli przeciwko cudzoziemcowi jest prowadzone postępowanie w związku z popełnionym przestępstwem lub innym wykroczeniem, właściwe organy mogą tymczasowo i za pokwitowaniem zatrzymać jego dokumenty podróży. Cudzoziemcy są obowiązani posiadać środki finansowe niezbędne do pokrycia kosztów pobytu, przejazdu i wyjazdu w wysokości minimum 100 EUR ( lub równowartości w walucie wymiennej) na każdy dzień pobytu, a w przypadku osób mających voucher turystyczny - 50 EUR na dzień.

UWAGA:

Zaleca się, aby osoby małoletnie podróżujące bez opieki rodziców (opiekunów prawnych ) posiadały przy sobie zgodę, sformułowaną w języku angielskim i podpisaną przez opiekuna prawnego, z podanym jego adresem i nr telefonu.Zgoda powinna zawierać dane osobowe opiekuna i jego podpis oraz określenie celu i terminu pobytu dziecka w Chorwacji.
Więcej informacji uzyskają Państwo na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

PRZEPISY CELNE

Do Chorwacji, bez opłat celnych można wwieźć przedmioty niezbędne na czas podróży bądź wypoczynku turystycznego, a także inne rzeczy nie mające przeznaczenia handlowego. Zwolniony z cła jest wwóz do 200 szt. papierosów, do 1 l napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, 1 kg kawy lub herbaty na osobę. Przewóz leków zawierających substancje narkotyczne wg wykazu na stronie www.poslovniforum.hr/zakoni/zszod03.asp - tylko w ilości niezbędnej na czas podróży, dokumentację medyczną (informacja o chorobie, recepta) należy okazać na granicy. obecnie obowiązuje przepis dotyczący wwozu żywności w bagażu turystycznym na własne potrzeby w podróży nie są rygorystyczne, pozwalają na przywiezienie np. do 10 kg mięsa i jego przetworów, nie nakładają limitów na przewóz np. pieczywa i makaronów. Sprzęt techniczny do użytku zawodowego (kamera, odbiornik TV itp.) powinien być zgłoszony przy wjeździe. Łodzie i jachty, skutery wodne do użytku własnego można wwozić za okazaniem dowodu własności, przewozu musi dokonywać właściciel łodzi, bądź zawodowy przewoźnik na podstawie zlecenia właściciela. Jedna osoba może wwieźć i wywieźć walutę chorwacką do wysokości 15 000 HRK, wwóz walut obcych bez zgłoszenia - do 40 000 HRK. Podatek VAT (PDV) za zakupione towary o wartości na jednym rachunku powyżej 500 HRK zwracany jest na podstawie formularza PDV-P przy wyjeździe z kraju. Nie podlega zwrotowi podatek VAT za zakupione paliwo.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

W Chorwacji można posługiwać się polskim prawem jazdy, (kierujący powinien mieć dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia OC). Tzw. zielona karta nie jest wymagana. Ze względu na czasochłonne procedury odszkodowawcze zaleca się wykupienie polisy AC. Sieć płatnych autostrad jest rozbudowana. Kary za łamanie przepisów ruchu drogowego są bardzo wysokie, w niektórych przypadkach nawet do 2000 EUR, bezwzględnie należy przestrzegać: Ograniczenia prędkości, obowiązku używania świateł mijania przez całą dobę, obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich zajętych siedzeniach w pojeździe, zakazu korzystania z telefonu komórkowego..

UWAGA:

dozwolony poziom alkoholu w organizmie kierującego wynosi 0,5 promila. Jednak spowodowanie wypadku przez kierowcę, w którego organizmie wykryto alkohol w ilości nawet śladowej, zawsze jest traktowane jako czyn popełniony pod wpływem alkoholu i karana szczególnie dotkliwie.

JĘZYK

Chorwacki. Można porozumieć się w języku polski, a także niemieckim, angielskim, włoskim.

WALUTA

Oficjalnym środkiem płatniczym jest kuna chorwacka (HRK). 1 kuna = 100 lip. kurs: 1 PLN = 1,80 HRK (grudzień 2010).

KARTY KREDYTOWE

W większości hoteli, restauracji i sklepów są akceptowane następujące karty: American Express, Visa, Eurocard, MasterCard.

WYMIANA WALUTY OBCEJ

W bankach, w kantorach, poczcie i recepcjach hotelowych. Prowizja waha się od 0,5 do 3% . Niektóre banki i kantory nie pobierają  prowizji - warto upewnić się przed transakcą o jej wysokość i dokładny kurs. Można wymieniać PLN lub EUR.

TELEFON

Z Polski do Chorwacji: 00-385-kierunkowy miasta (bez zera) i numer abonenta.

Z Chorwacji do Polski: 00-48-nr kierunkowy miasta (bez zera) i nr abonenta.

NAJWAŻNIEJSZY NUMER TELEFONU: 112

Jeśli potrzebujesz szybkiej pomocy medycznej, straży pożarnej, policji lub innych służb i operatorów jednostek ratunkowych.

UBEZPIECZENIE

Wskazane jest ubezpieczenie na wypadek choroby lub od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW). W przypadku podróży samochodem, oprócz obowiązkowego OC, także ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC). Ubezpieczenie na wypadek choroby bądź wypadku można wykupić na naszej stronie. Kliknij tutaj.

PROM

Informacje o rejsach promów można otrzymać w JASROLINIJA RIJEKA na stronie internetowej www.jadrolinija.hr

ŚWIĘTA PAŃSTWOWE I DNI WOLNE

22.06., 25.06., 05.08., 15.05., 08.10

NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE

220 V/50 Hz. Gniazdka standardowe - jak w Polsce.

NURKOWANIE

W celu uprawiania nurkowania turystyczno - rekreacyjnego należy skontaktować się z centrum nurkowym, które zadba o Państwa bezpieczeństwo i udzieli informacji. Informację o nurkowaniu sportowym w Chorwacji: http://www.diving-hrs.hr/ .

KUCHNIA I POTRAWY

Przebogata kuchnia łącząca wpływy bałkańskie, europejski i tureckie. Wspaniałe potrawy z ryb, owoców morza, grillowane różnorodne mięsa oraz miejscowe wina zachęcają do spędzania czasu w knajpkach i restauracyjkach.

TEMPERATURY, KLIMAT:

Średnie temperatury (lipiec-sierpień)
- powietrza 24-25 oC
- morza 21-24 oC (czerwiec - wrzesień)

W Chorwacji występuje klimat umiarkowany. W części kontynentalnej jest podobny do klimatu w Polsce. Rejon Górskiego Kotaru to klimat górski. Na wybrzeżu zaś klimat śródziemnomorski (w lecie średnia temperatura maksymalna to ok. 30 stopni, minimalna 20). Na wybrzeżu Chorwacji zimy nie są mroźne, temperatura rzadko spada poniżej 0 stopni. Charakterystyczne dla wybrzeża są częste silne wiatry. Miesiące zimowe na wybrzeżu są mokre i wietrzne.

DOJAZD:

Trasy dojazdu do Chorwacji:

TRASA NR 1: Polska-Czechy (Jakuszce, Praga)-Austria (Linz, Salzburg)-Słowenia (Ljubljana, Postojna)-Chorwacja (Istria).

TRASA NR 2: Polska (Cieszyn)-Czechy (Ołomuniec, Brno)-Austria (Wiedeń, Graz)-Słowenia (Maribor)-Chorwacja (Zagrzeb, Karlovac, Plitvice, Zadar lub Karlovac, Rijeka).

TRASA NR 3: Polska-Słowacja (Koszyce)-Węgry (Miszkolc, Budapeszt)-Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Plitwice, Zadar lub Karlovac, Rijeka)

ZAKWATEROWANIE:

W Chorwacji jest bardzo dobrze zorganizowana baza noclegowa. Turyści wybierający się do Chorwacji mają do dyspozycji zakwaterowanie w kwaterach, apartamentach, kempingach i hotelach. W związku z rosnącą popularnością Chorwacji jako kierunku urlopowego mieszkańców całej Europy warto zarezerwować miejsce noclegowe przed wyjazdem na takich stronach, jak np. trivago. Więcej informacji można znaleźć pod adresem - www.trivago.pl/chorwacja-31468/hotel.

WAŻNE WYDARZENIA:

Letni Festiwal (Dubrownik)
Splitskie Lato (Split)
Letni Festiwal (Zagrzeb)
Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy (Šibenik)
Wieczory Muzyczne w kościele św. Donata (Zadar)
Festiwal Filmowy (Pula)
Muzyczne i Kulturalne Lato (Istria)
Lato na Wyspie Krk
Vinkovačka Jesen
Wieczory Barokowe (Varaždin)
Karnawał w RijeceChorwacja3         Cho4